212 North Jay Street
Lock Haven, PA 17745

1-888-388-6991

Graduates

Graduates of Leadership Clinton County have been seen throughout the community as participants on boards and committees, elected officials, members of civic organizations and as volunteers to those in need. Many find that the information they received as a Leadership Clinton County participant provides them with the insight to better understand the issues facing our community and how to better serve those needs.

 

Applications and three reference forms are due July 1st of each year.

Leadership Clinton County Application Form (PDF)

Leadership Clinton County Reference Form (PDF)

Class of 2018-2019

Carley Anderson, Michael Bilbay, Lori Butler, Darla Hardy, Catherine Jacobs, Caitlyn Kovach, Richard Kuczawa, William Mincer, Brittany Phoenix, Cathy Redmond, Tammy Sheehan, Sandy Stevenson, Jesssica Stokes, Cynthia Straley, Beth Vuocolo

 lcc class of 2019

Class of 2017-2018

Michael Hall, Erica Hardy, James Heiney, Tammy Lannan, Amber Malek, Denise Maris, Misty Mark, Sarah Martz, AJ Radle, Joseph Sanders IV, Joby Topper, Lillian Tyson, Nicholas Walker, Norman Westerbaan

 IMG 20180510 201728915

Class of 2016-2017

Liz Arnold, Heather Doherty, Christy Gehr, James Gorman, Stacey Horner, Biran A. Hoy, Tom Keiffer, Laura Kellander, Becky MacIntyre, Sara Stine, Jennifer Walker, Meredith Welshans

leadership clinton county class 2017

Class of 2015-2016

Lisa Engel, Sara Grimes, Katelynn Hanna, Angelic Hardy, Lesley Jenkins, Jeremy Johnson, Joni MacIntyre, Lynn Maggs, Jason Markle, Margarget McCracken, Hana Miller, Lucio Perez, Tara Remick, Melani Stratts

 Leadership Clinton County Class of 2015-2016

Class of 2014-2015

Joe Barket, Brady Carnahan, Michele Edwards, Christy Fisher, Natasha Gorham, John Gradel, Kelly Hibbler, Patti Jones, Ashley Koser, Jason Madigan, Rebecca Raymond, Tom Robinson, Dana Salisbury, Tara Styers, Nichole Tawney, Lauren Wright

 Leadership Clinton County Class of 2014-2015

Class of 2013-2014

Craig Allen, Jessica Bennett, Scott Garman, Karina Guerrero, Jennifer Hagaman, Terri Hamberger, John Machak, Christine Neidrich, Amanda Oechler, Kim Powell, John Raymond, Aaron Reitz, Kerry Stover, Elizabeth Whitty

 Leadership Clinton County Class of 2013-2014

Class of 2012-2013

Gail Berguson, Amy Bryan, Eric Ditty, Jessica Faust, Dawn Gill, Rodney Jenkins, Traci Kuntz, Michelle Mader, Kathleen Merrill, Rocco Rosamilia, Dave Rolley, Doug Spatafore, April Welshans

 Leadership Clinton County Class of 2012-2013

Class of 2011-2012

Lisa Bangson, Tracie Christensen, Maria Garlick, Jeffrey Johns, Carleigh Johnson, Dana Karichner, Bo Miller, Bailey Overton, Bill Reynolds Jr., Jennifer Rhoades, Mike Shuey, Darla Wise

 Leadership Clinton County Class of 2011-2012

Class of 2010-2011

Kira Brandel, Lynn Gray, Robert Moore Jr., Kitty Oechler, Becky Proctor, Rebecca Sellers, Dave Shawley, Shannon Walker, Erin Welsh, Dave Winkleman Jr., Dawn Zimmerman

 Leadership Clinton County Class of 2010-2011

Class of 2009-2010

Jeff Byler, Beth Culvey-Zannella, Donna Dougherty, Bruce Jones, Julie Kosinski, Benjamin Lins, Monica Miller, Jeanne Mincer, Tami Peddigree, Cathy Shope

 Leadership Clinton County Class of 2009-2010

Class of 2008-2009

Diane Abbott, Anita Casper, Brandie Conway, Claudia Gomez, Lee Johnson, Michelle McCain, Ward Reeder Jr., Andy Stacy, April Strouse, Bob Thompson, Lisa White, Mary White, Deb Zinck

 Leadership Clinton County Class of 2008-2009

Class of 2007-2008

William Briggman Jr., Mitch Christensen, Kim Coleman, Lucas Fanning, Carol Hannan, Travis Hillyer, Krisy Meeker, Susan Packer, Susan Peters, Alice Reeder, Marchal Rote, Tammy Russell, Tina Snook, Steve Stevenson, Cassy Titus-George

 Leadership Clinton County Class of 2007-2008

Class of 2006-2007

Jerry Clark, Keith McHenry, Renee Miller, Troy Miller, Tom Mitchell, Meagan Montarsi-Thomas, Lynn Moon, Denise Shoemaker, Ginny Sorgen, Taryn Sprague, Jim Strouse, Gayle Welshans, Dawn Winters, Catherine Anastos, Judy Yost

 Leadership Clinton County Class of 2006-2007

Class of 2005-2006

Jennifer Arntz, Amy Barner, Gwen Bechdel, Adam Coleman, Melissa Day, Kirsten Dubbs, Dori Gilmore, Janet Miller, Beth Moore,  Wanda Royer, Chad Savrock, Stephanie Seiffert, Philip Snook, Darlene Weaver, Leigh Young, John Yanes

 Leadership Clinton County Class of 2005-2006

Class of 2004-2005

Lorraine Arcadipane, Phyllis Beury, James Burnworth, Tina Geyer, Danielle Hardy, Paula Kibler, Cynthia Love, Karen McPherson, Matthew Stackhouse, Amy Walizer, Danny White, Mary Willits

 Leadership Clinton County Class of 2004-2005

Class of 2003-2004

Bob Boob, Lori Brickley, Richard Davenport II, Jill Edmonds, Bill Frantz, Patrick Kennedy, Gino Lundy, Melissa Kitchen, Kristen McCauley, Jeffery Miller, Shelley Moore, Dionne Werts

 Leadership Clinton County Class of 2003-2004

Class of 2002-2003

Douglas Byerly, Tana Emery, Larry Ferree, Robert Getz, David Gunsallus II, Brenda Johnson, Wade Keiffer, Tim Keohane, Amy Long, Joan Marshall, Merry Ann Olshefskie, Sharon Reeder, Trish Smith, Lou Stubbs III

 Leadership Clinton County Class of 2002-2003

Class of 2001-2002

Jerri Alrich, Patti Bechdel, Leslie Clukey, Jim Crays Jr., Joy Hanner, Angela Harding, Lori Kilheeney, Marci Orndorf, Anne-Marie Turnage, Laurie Weinreb-Welch, Diane Whitaker

 Leadership Clinton County Class of 2001-2002

Class of 2000-2001

Lance Albertson, Victor Beach, Wayne Briggs, Patricia Carroll, Gwendolyn Hollenbach, Amy Lapriola, Scott Moore, Jacqueline Motter, Jesse Overgord, Bobbie Jo Simcox, Bill Suydam, Thelma Walters

 Leadership Clinton County Class of 2000-2001